Gummi- och polyuretansvivelhjul vid 4", 6" och 8": så sätter du en försvarbar lastklassning
Ingen källa i denna uppsättning publicerar en per-diameter-tabell för lastklassning av gummihjul och polyuretanhjul, så en kapacitet vid 4", 6" eller 8" kan inte läsas ur ett diagram. Det bevisen däremot stödjer är en metod: sätt en krävd klassad kapacitet per svivelhjul utifrån total last, antal svivelhjul och en säkerhetsfaktor, och kontrollera den mot materialtaken och arbetsklassens diameterband. Flera källor placerar gummi på eller under grovt 200 kg per svivelhjul, medan polyuretan klassas högre, så laster över den nivån pekar på polyuretan.
Publicerad 2026-10-15
Avfärda gummi över grovt 200 kg per svivelhjul
Innan du jämför priser, kontrollera den krävda lasten per svivelhjul mot materialtaket. Polyuretan beskrivs som det material som bär högre kapacitet och gummi som alternativet med lägre kapacitet och högre dämpning3,10,11,17,20,21. Mekanismen ligger i hjulets konstruktion: polyuretan på gjutjärn bär lasten genom en järnkärna där polyuretanet bara är beläggning, medan massivt gummi måste bära lasten i gummiet själv, vilket komprimeras och deformeras under höga laster10. Därför går de två materialen isär i kapacitet redan vid samma diameter. De publicerade taken är inte identiska över källorna. En leverantör rapporterar gummi upp till 200 kg per svivelhjul och polyuretan 200–900 kg per svivelhjul21. En annan källa anger gummi och polyuretan tillsammans vid 100–300 kg11. En tredje säger att över 500 lb (cirka 227 kg) per hjul är polyuretan det enda alternativet och gummi avfärdas3. De tre positionerna är oense om exakt var gummi slutar, men de placerar alla gummis praktiska tak på eller under grovt 230 kg per svivelhjul. För din applikation: behandla grovt 200 kg (cirka 440 lb) per svivelhjul som punkten där du slutar överväga gummi och specificerar polyuretan i stället. Under den nivån är båda materialen kandidater, och valet avgörs av buller, golvskydd och kostnad snarare än kapacitet.
Matcha lastklassen mot ett diameterband för hjulet
Större hjul fördelar vikten effektivare och rullar bättre över hinder, men de tar mer plats8,13,14. De publicerade arbetsklassbanden knyter lastområden till diameter i stället för till material: tung drift vid 4–6" täcker 500–1 400 lb och extra tung vid 5–8" täcker 1 000–2 500 lb2. En separat lastklassguide placerar 4–6"-hjul vid 150–500 kg och 6–12"-hjul över 500 kg22. Använd tabellen för att avgränsa din diameter innan du jämför material. Ett 4"- eller 6"-hjul ligger i det medeltunga-tunga bandet, medan ett 6"- eller 8"-hjul når in i det tunga-extratunga bandet. Banden är inte materialspecifika, så de säger vad en diameterklass kan bära, inte vad gummi eller polyuretan bär vid den diametern.
| Lastklass | Hjuldiameterband | Publicerat lastband |
|---|---|---|
| Tung drift | 4–6" | 500–1 400 lb |
| Extra tung | 5–8" | 1 000–2 500 lb |
| Medellast | 4–6" | 150–500 kg |
| Tung last | 6–12" | >500 kg |
Sätt den krävda klassade kapaciteten per svivelhjul
Jämför offerter mot ett tal du själv räknat fram, inte mot en nominell klassning. Standardformeln är krävd last per svivelhjul = (total last × säkerhetsfaktor) ÷ antal bärande svivelhjul15. Total last är utrustningens vikt plus maximal nyttolast, och säkerhetsfaktorn täcker ojämn fördelning, hastighet, golvoregelbundenheter och stöt15. Rådgivningen om säkerhetsfaktor varierar med källan. En utgivare rekommenderar dimensionering minst 20 % över den beräknade lasten10. En annan ger ett vanligt värde på 1,33 med ett spann 1,0–3,0 beroende på applikation15. En tredje sätter ett minimum på 1,522, och en fjärde ger 1,2–2,0 per scenario20. Tre-hörns-regeln är en separat tilläggsreserv: dividera total vikt med tre i stället för fyra, för på ett ojämnt golv kan lasten koncentreras på tre svivelhjul10. I din RFQ: ange den krävda klassade kapaciteten per svivelhjul explicit och namnge säkerhetsfaktorn du tillämpat. Fråga leverantören om den offererade klassningen är statisk eller dynamisk, eftersom de två inte är utbytbara i en rullande applikation21.
Deratera den publicerade klassningen för dina faktiska förhållanden
- ✓Kontrollera referenshastigheten: publicerade klassningar antar cirka 3 mph, och kapaciteten sjunker över den.
- ✓Kontrollera golvskicket: spruckna eller ojämna golv deraterar kapaciteten 20–30 % genom stötlast.
- ✓Kontrollera driftcykeln: kontinuerlig 24/7-drift deraterar den dynamiska kapaciteten 30–40 % mot en 8 tim/dygn-referens.
- ✓Kontrollera svivel och sidolast: sviveldrift deraterar 15–20 %, och skjutsning från sidan deraterar 25–40 %.
- ✓Bekräfta huruvida derateringarna staplas, eftersom varje villkor flyttar applikationen från laboratoriereferensen.
Välj mellan gummi och polyuretan på prestanda, inte bara last
När lasten är bestämd avgörs valet av hur materialet uppför sig i drift. Gummi absorberar stöt och vibration bättre och rullar tystare, vilket passar utrustning som bär känsliga instrument eller används nära människor17. Polyuretan skyddar golv bättre och rullar med lägre motstånd, men dess hårdare konstruktion ger mindre dämpning och kan göra utrustningen svårare att rulla över ojämna ytor17. Hårdheten spelar roll för golvskyddet. En leverantör rekommenderar minst 2" beläggningsbredd och en hårdhet på 70A–85A för hävbara plattformsgolv, med noteringen att hårdare beläggning (95A och däröver) koncentrerar lasten och kan repa plattor1. Det är en leverantörsrekommendation för en specifik golvtyp, inte en universell regel, men den ger en startpunkt för beläggningsspecifikationen. Väg buller- och stötkraven mot golvskyddet och skjutkraftskraven i din applikation. Är golvet känsligt och lasten lätt kan gummis dämpning vara den lägre kapaciteten värd. Är golvet hårt och lasten tung avgör polyuretanets lägre rullmotstånd och högre kapacitet vanligtvis utfallet.
Kontrollera monteringsmåtten mot tillverkarens ritning
- ✓Mät totalhöjden från golv till monteringsyta och kontrollera den mot din utrustnings frirum.
- ✓Bekräfta toppplattans längd och bredd, och skruvhålsavståndet, mot din ram.
- ✓Kontrollera skruvhålsdiametern och monteringshålsmönstret.
- ✓För stammonterade svivelhjul, verifiera stamdiameter och stamlängd.
- ✓Begär tillverkarens ritning för den specifika kombinationen av diameter och material.
Väg kostnad och livslängd, bekräfta sedan tillgängligheten
Kostnaden drivs av material, lastkapacitet, hjulstorlek och lagertyp, och gummi är generellt billigare än polyuretan beroende på konfiguration8,17. Polyuretanets längre livslängd kan kompensera dess högre anskaffningspris där hjul byts oftare än en gång per år i skala3. En leverantör rapporterar polyuretanhjul som håller 18–36 månader mot gummi 6–12 månader under ekvivalenta standardförhållanden: 8–16 tim/dygn, plant golv och under 300 kg last per hjul28. Det är en leverantörrapporterad siffra för en definierad villkorsuppsättning, inte en allmän garanti för livslängd. Räkna totalkostnaden över utbytesintervallet för din applikation: hjulpris plus arbetskraft för utbyte, multiplicerat med hur ofta du förväntar dig utbyte. Är utbytesfrekvensen hög kan polyuretanpremien betala in sig inom det första eller andra året3. Källorna i denna uppsättning bär ingen numerisk prisdata eller ledtider för standard kontra anpassade hjulstorlekar och material. Begär pris och ledtid från din leverantör för den specifika diameter och material du valt, och bekräfta tillgängligheten innan du låser specifikationen.
Där källorna är oense
Källorna är oense om var gummis kapacitetstak ligger och om säkerhetsfaktorn du bör tillämpa. Tabellen ställer upp de konkurrerande positionerna så att du ser båda sidor och vet vad du ska verifiera med din leverantör. Bevisen löser ingen av de två tvisterna, så behandla varje tal som en källspecifik position i stället för en branschregel.
| Omtvistad post (med enhet) | En källa rapporterar | En annan rapporterar | Vad köparen bör göra |
|---|---|---|---|
| Gummis kapacitetstak (kg/svivelhjul) | Upp till 200 | 100–300 | Fråga leverantören om klassningsgrund och testdata för din diameter. |
| Tröskel där gummi avfärdas (lb/hjul) | Över 500 lb avfärdas gummi | Ingen motsvarande tröskel anges | Behandla 500 lb som en leverantörsspecifik position, inte en universell gräns. |
| Rekommenderad säkerhetsfaktor | ≥20 % marginal | 1,33 vanlig, spann 1,0–3,0 | Ange din valda faktor i RFQ:n och låt leverantören bekräfta. |
| Rekommenderad säkerhetsfaktor | ≥1,5 | 1,2–2,0 per scenario | Matcha faktorn mot ditt driftscenario och dokumentera den. |
Sources
- 1 casterhq.com — Industry publication
- 2 casterhq.com — Industry publication
- 3 casterhq.com — Industry publication
- 4 casterhq.com — Industry publication
- 8 bullcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 10 casterhq.com — Industry publication
- 11 en.globe-castor.com — Manufacturer technical documentation
- 13 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 14 blog.outwater.net — Industry peer technical page
- 15 www.wheelswaycaster.com — Industry peer technical page
- 17 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 18 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 19 www.ytopcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 20 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 21 www.skt1m.com — Unclassified source
- 22 www.carsuncastor.com — Manufacturer technical documentation
- 24 www.skt1m.com — Unclassified source
- 28 hankepu.com — Manufacturer technical documentation
Begär offert
Skicka ditt krav — få tydliga direktpriser från fabriken på hjul.
- ✓ Direktpriser från fabrik
- ✓ Prover före produktion
- ✓ 30 kg – 2000 kg per hjul
- ✓ OEM / ODM / privatmärkning