Gummi vs. polyuretan drejehjul ved 4", 6" og 8": hvordan der sættes en forsvarlig lastklasse
Ingen kilde i dette sæt publicerer en per-diameter lastklasse-tabel for gummi- og polyuretan-hjul, så en 4", 6" eller 8" kapacitet kan ikke aflæses af et skema. Hvad evidensen støtter er en metode: sæt en krævet klasset kapacitet per drejehjul ud fra total last, drejehjuls-antal og en sikkerhedsfaktor, og tjek den derefter mod materiale-lofterne og duty-klasse diameter-båndene. Gummi placeres på eller under groft 200 kg per drejehjul af flere kilder, mens polyuretan klasses højere, så laster over det niveau peger mod polyuretan.
Udgivet 2026-10-15
Fraskriv gummi over groft 200 kg per drejehjul
Før du sammenligner priser, tjek den krævede last per drejehjul mod materiale-loftet. Polyuretan beskrives som det højere-klassede materiale og gummi som det lavere-klassede, mere dæmpende3,10,11,17,20,21. Mekanismen ligger i hjulets konstruktion: polyuretan-på-jern bærer lasten gennem en jern-kerne med polyuretanet virkende kun som løbeoverflade, mens massiv gummi skal bære lasten i gummiet selv, hvilket komprimerer og deformerer under høje laster10. Det er hvorfor de to materialer divergerer i kapacitet selv ved samme diameter. De publicerede lofter er ikke identiske på tværs af kilder. Én leverandør rapporterer gummi op til 200 kg per drejehjul og polyuretan 200–900 kg per drejehjul21. En anden kilde giver gummi og polyuretan sammen ved 100–300 kg11. En tredje angiver at over 500 lb (omkring 227 kg) per hjul er polyuretan den eneste option og gummi diskvalificeres3. De tre positioner er ikke enige om hvor gummi stopper, men de placerer alle gummis praktiske loft på eller under groft 230 kg per drejehjul. Til din anvendelse, behandl groft 200 kg (omkring 440 lb) per drejehjul som punktet hvor du bør stoppe med at overveje gummi og specificere polyuretan i stedet. Under det niveau er begge materialer kandidater, og valget drejer sig om støj, gulv-beskyttelse og omkostning snarere end kapacitet.
Match last-klassen til et hjuldiameter-bånd
Større hjul fordeler vægten mere effektivt og ruller bedre over forhindringer, men de optager mere plads8,13,14. De publicerede duty-klasse bånd kobler last-intervaller til diameter snarere end til materiale: heavy duty ved 4–6" dækker 500–1.400 lb, og extra heavy ved 5–8" dækker 1.000–2.500 lb2. En separat last-klasse vejledning placerer 4–6" hjul ved 150–500 kg og 6–12" hjul over 500 kg22. Brug tabellen til at indsnævre din diameter før du sammenligner materialer. Et 4" eller 6" hjul ligger i medium-til-tung båndet, mens et 6" eller 8" hjul når ind i heavy-til-extra-heavy båndet. Disse bånd er ikke materiale-specifikke, så de fortæller hvad en diameter-klasse kan bære, ikke hvad gummi eller polyuretan bærer ved den diameter.
| Last-klasse | Hjuldiameter-bånd | Publiceret last-interval |
|---|---|---|
| Heavy duty | 4–6" | 500–1.400 lb |
| Extra heavy | 5–8" | 1.000–2.500 lb |
| Medium last | 4–6" | 150–500 kg |
| Tung last | 6–12" | >500 kg |
Sæt den krævede klassede kapacitet per drejehjul
Sammenlign offerter mod et tal du har beregnet, ikke mod en nominel klasse. Den standard formel er krævet last per drejehjul = (total last × sikkerhedsfaktor) ÷ antallet af støttende drejehjul15. Total last er udstyrets vægt plus den maksimale nyttelast, og sikkerhedsfaktoren dækker ujævn fordeling, hastighed, gulv-uregelmæssigheder og anslag15. Sikkerhedsfaktor-vejledning varierer per kilde. Én udgiver anbefaler dimensionering mindst 20 % over den beregnede last10. En anden giver en almindelig værdi på 1,33 med et interval på 1,0–3,0 afhængigt af anvendelse15. En tredje sætter et minimum på 1,522, og en fjerde giver 1,2–2,0 per scenario20. 3-hjuls-reglen er et separat tillæg: dividér total vægt med tre snarere end fire, for på et ujævnt gulv kan lasten koncentreres på tre drejehjul10. Til din RFQ, angiv den krævede klassede kapacitet per drejehjul eksplicit og navngiv den sikkerhedsfaktor du anvendte. Spørg leverandøren om den offerterede klasse er statisk eller dynamisk, da de to ikke er udskiftelige for en rullende anvendelse21.
Nedklass den publicerede klasse for dine faktiske betingelser
- ✓Tjek reference-hastigheden: publicerede klasser antager omkring 3 mph, og kapaciteten falder derover.
- ✓Tjek gulv-tilstanden: revnede eller ujævne gulve nedklasser kapaciteten med 20–30 % fra anslags-last.
- ✓Tjek duty-cyklussen: kontinuert 24/7-drift nedklasser den dynamiske kapacitet med 30–40 % mod en 8 t/dag-reference.
- ✓Tjek dreje- og side-last: dreje-operation nedklasser 15–20 %, og skub fra siden nedklasser 25–40 %.
- ✓Bekræft om nedklassningerne stables, da hver betingelse flytter anvendelsen væk fra lab-referencen.
Vælg mellem gummi og polyuretan på ydelse, ikke kun last
Når lasten er i hus, drejer valget sig om hvordan hvert materiale opfører sig i service. Gummi absorberer anslag og vibrationer bedre og kører mere støjsvagt, hvilket egner udstyr der bærer følsomme instrumenter eller opererer nær mennesker17. Polyuretan beskytter gulve bedre og ruller med lavere modstand, men dets hårdere konstruktion giver mindre dæmpning og kan gøre udstyr sværere at rulle hen over ru eller ujævne overflader17. Hårdhed tæller for gulv-beskyttelse. Én leverandør anbefaler mindst 2" løbeoverflade-bredde og en hårdhed på 70A–85A til raised-access gulv-service, noterende at hårdere løbeoverflade (95A og derover) koncentrerer last og kan ridse fliser1. Det er en leverandør-anbefaling for en specifik gulv-type, ikke en universel regel, men den giver dig et startpunkt for løbeoverflade-specifikationen. Til din anvendelse, vej støj- og anslags-kravet op mod gulv-beskyttelses- og skub-kraft-kravet. Er gulvet følsomt og lasten let, kan gummis dæmpning være den lavere kapacitet værd. Er gulvet hårdt og lasten tung, afgør polyuretanens lavere rullemodstand og højere kapacitet normalt det.
Verificér monterings-kuverten mod producentens tegning
- ✓Mål den samlede højde fra gulv til monterings-flade og tjek den mod dit udstyrs frihøjde.
- ✓Bekræft top-plade længde og bredde, og bolt-hul-afstand, mod din ramme.
- ✓Tjek bolt-hul-diameter og monterings-hul-mønster.
- ✓Til stem-monterede drejehjul, verificér stem-diameter og stem-længde.
- ✓Bed om producentens tegning for den specifikke diameter- og materiale-kombination.
Vej omkostning og service-levetid, og bekræft derefter tilgængelighed
Omkostning drives af materiale, lastkapacitet, hjulstørrelse og lejetype, med gummi generelt lavere i omkostning end polyuretan afhængigt af konfiguration8,17. Polyuretans længere service-levetid kan opveje dens højere op-front pris hvor hjul udskiftes mere end én gang om året i skala3. Én leverandør rapporterer polyuretan-hjul holdende 18–36 måneder mod gummi ved 6–12 måneder under ækvivalente standard betingelser af 8–16 t/dag, glatte gulve og under 300 kg enkelt-hjul last28. Det er et leverandøropgivet tal for et defineret sæt betingelser, ikke en generel service-levetids-garanti. Til din anvendelse, beregn de totale omkostninger over udskiftnings-intervallet: hjul-omkostning plus arbejdskraft til udskiftning, multipliceret med hvor ofte du forventer at udskifte. Er udskiftnings-frekvensen høj, kan polyuretan-præmien betale sig inden for det første eller andet år3. Kilderne i dette sæt bærer ingen numerisk pris-data eller ledtids-tal for standard versus custom hjulstørrelser og materialer. Bed din leverandør om pris og ledtid for den specifikke diameter og det materiale du har valgt, og bekræft tilgængelighed før du forpligter dig til en specifikation.
Hvor kilderne er uenige
Kilderne er ikke enige om hvor gummis kapacitets-loft ligger, eller om den sikkerhedsfaktor du bør anvende. Tabellen opsætter de konkurrerende positioner så du kan se begge sider og afgøre hvad der skal verificeres med din leverandør. Evidensen afklarer ingen af uenighederne, så behandl hvert tal som en kildespecifik position snarere end en branche-regel.
| Omtvistet punkt (med enhed) | Én kilde rapporterer | En anden rapporterer | Hvad køberen bør gøre |
|---|---|---|---|
| Gummi kapacitets-loft (kg/drejehjul) | Op til 200 | 100–300 | Bed leverandøren om klasse-grundlaget og testdata for din diameter. |
| Gummi diskvalifikations-tærskel (lb/hjul) | Over 500 lb diskvalificeres gummi | Ingen ækvivalent tærskel angivet | Behandl 500 lb som en leverandør-specifik position, ikke en universel grænse |
| Anbefalet sikkerhedsfaktor | ≥20 % marge | 1,33 almindelig, interval 1,0–3,0 | Angiv din valgte faktor i RFQ'en og bed leverandøren bekræfte. |
| Anbefalet sikkerhedsfaktor | ≥1,5 | 1,2–2,0 per scenario | Match faktoren til dit drifts-scenario og dokumentér den |
Sources
- 1 casterhq.com — Industry publication
- 2 casterhq.com — Industry publication
- 3 casterhq.com — Industry publication
- 4 casterhq.com — Industry publication
- 8 bullcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 10 casterhq.com — Industry publication
- 11 en.globe-castor.com — Manufacturer technical documentation
- 13 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 14 blog.outwater.net — Industry peer technical page
- 15 www.wheelswaycaster.com — Industry peer technical page
- 17 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 18 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 19 www.ytopcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 20 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
- 21 www.skt1m.com — Unclassified source
- 22 www.carsuncastor.com — Manufacturer technical documentation
- 24 www.skt1m.com — Unclassified source
- 28 hankepu.com — Manufacturer technical documentation
Anmod om et tilbud
Send dit behov — få klare, fabriksdirekte priser på drejehjul.
- ✓ Fabriksdirekte priser
- ✓ Prøver før produktion
- ✓ 30 kg – 2000 kg per drejehjul
- ✓ OEM / ODM / private label