Kumi vs polyuretaani kärrypyörät 4", 6" ja 8": miten asetetaan puolustettava kuormitusluokitus

Mikään lähde tässä setissä ei julkaise per-halkaisija kuormitusluokkitaulukkoa kumi- ja polyuretaanipyörille, joten 4", 6" tai 8" kapasiteettia ei voi lukea kaaviosta. Mitä todiste tukee, on menetelmä: aseta vaadittu luokittu kapasiteetti per kärry kokonaiskuormasta, kärryjen määrästä ja turvakertoimesta, ja tarkista se sitten materiaalikattoja ja käyttöluokan halkaisijavälejä vasten. Kumi on sijoitettu noin 200 kg per kärry tai sen alle useissa lähteissä, kun taas polyuretaani on luokiteltu korkeammalle, joten kyseisen tason yläpuolella olevat kuormat osoittavat polyuretaaniin.

Julkaistu 2026-10-15

Poissulje kumi noin 200 kg per kärry yläpuolella

Ennen kuin vertaat hintoja, tarkista vaadittu kuorma per kärry materiaalikattoa vasten. Polyuretaania on kuvailtu suurikapasiteettisemmaksi materiaaliksi ja kumia matalakapasiteettisemmaksi, korkeampaa vaimennusta antavaksi3,10,11,17,20,21. Mekanismi on pyörärakenteessa: polyuretaani-raudalla kantaa kuorman rautanapän kautta, polyuretaanin toimiessa vain juoksupintana, kun taas kiinteä kumin on kannettava kuorma kumissa itsessään, mikä puristuu ja muuttaa muotoaan suurilla kuormilla10. Siksi kaksi materiaalia eroavat kapasiteetissa jo samassa halkaisijassa. Julkaistut katot eivät ole identtiset lähteiden yli. Yksi toimittaja raportoi kumin jopa 200 kg per kärry ja polyuretaanin 200–900 kg per kärry21. Toinen lähde antaa kumin ja polyuretaanin yhdessä 100–300 kg11. Kolmas toteaa, että yli 500 lb (n. 227 kg) per pyörä, polyuretaani on ainoa vaihtoehto ja kumi hylätään3. Kyseiset kolme kantaa eivät ole samaa mieltä siitä, missä kumi pysähtyy, mutta ne kaikki asettavat kumin käytännön katon noin 230 kg per kärry tai sen alle. Sovelluksellesi kohtele noin 200 kg (n. 440 lb) per kärry pisteenä, jossa sinun tulee lopettaa kumin harkinta ja määrittää polyuretaani sen sijaan. Sen alapuolella molemmat materiaalit pysyvät ehdokkaina ja valinta kääntyy meluun, lattiasuojaan ja kustannukseen kapasiteetin sijaan.

Sovita kuormaluokka pyörähalkaisijaväliin

Suuremmat pyörät jakavat painon tehokkaammin ja rullaavat esteiden yli paremmin, mutta ne vievät enemmän tilaa8,13,14. Julkaistut käyttöluokkavälit sitovat kuormavälit halkaisijaan, ei materiaaliin: raskas käyttö 4–6" kattaa 500–1 400 lb ja erittäin raskas 5–8" kattaa 1 000–2 500 lb2. Erillinen kuormaluokkaopas sijoittaa 4–6" pyörät 150–500 kg ja 6–12" pyörät yli 500 kg22. Käytä taulukkoa kaventamaan halkaisijasi ennen kuin vertaat materiaaleja. 4" tai 6" pyörä istuu keski-raskaassa välissä, kun taas 6" tai 8" pyörä yltää raskas-erittäin-raskaaseen väliin. Kyseiset välit eivät ole materiaalispesifisiä, joten ne kertovat, mitä halkaisijaluokka voi kantaa, ei sitä, mitä kumi tai polyuretaani kantaa kyseisessä halkaisijassa.

KuormaluokkaPyörähalkaisijaväliJulkaistu kuormaväli
Raskas käyttö4–6"500–1 400 lb
Erittäin raskas5–8"1 000–2 500 lb
Keskikuorma4–6"150–500 kg
Raskas kuorma6–12">500 kg

Aseta vaadittu luokittu kapasiteetti per kärry

Vertaa tarjouksia laskemaasi numeroon, ei nimelliskapasiteettiin. Vakioikaava on vaadittu kuorma per kärry = (kokonaiskuorma x turvakerroin) ÷ tukevien kärryjen lukumäärä15. Kokonaiskuorma on laitteiston paino plus maksimikuorma, ja turvakerroin kattaa epätasaisen jakauman, nopeuden, lattiapinnoitteet ja iskun15. Turvakerroinohjeistus vaihtelee lähteen mukaan. Yksi julkaisija suosittelee mitoittamista vähintään 20 % lasketun kuorman yläpuolelle10. Toinen antaa yleisen arvon 1,33 välillä 1,0–3,0 sovelluksesta riippuen15. Kolmas asettaa minimin 1,522, ja neljäs antaa 1,2–2,0 skenaariosta riippuen20. 3-kulma-sääntö on erillinen varaus: jaa kokonaispaino kolmella neljän sijaan, koska epätasaisella lattialla kuorma voi keskittyä kolmeen kärryyn10. RFQ:ssesi ilmoita vaadittu luokittu kapasiteetti per kärry eksplisiittisesti ja nimetä soveltamasi turvakerroin. Kysy toimittajalta, onko tarjottu luokitus staattinen vai dynaaminen, koska kaksi ei ole vaihdettavissa rullaavaan sovellukseen21.

Alenna julkaistu luokitus todellisille olosuhteillesi

  • ✓Tarkista viitenopeus: julkaistut luokitukset olettavat noin 3 mph, ja kapasiteetti laskee sen yläpuolella.
  • ✓Tarkista lattian kunto: halkeamat tai epätasaiset lattiat alentavat kapasiteettia 20–30 % iskukuormituksesta.
  • ✓Tarkista käyttösykli: jatkuva 24/7 toiminta alentaa dynaamista kapasiteettia 30–40 % 8 h/päivä referenssiä vasten.
  • ✓Tarkista kääntö- ja sivukuorma: kääntötoiminta alentaa 15–20 %, ja sivulta työntäminen alentaa 25–40 %.
  • ✓Vahvista, kasaantuvatko alennukset, koska jokainen ehto vie sovelluksen pois laboratorioreferenssistä.

Valitse kumin ja polyuretaanin välillä suorituskyvyllä, ei vain kuormalla

Kun kuorma on ratkaistu, valinta kääntyy siihen, miten kukin materiaali käyttäytyy käytössä. Kumi absorboi iskun ja tärinän paremmin ja kulkee hiljaisemmin, mikä sopii laitteille, jotka kantavat herkkiä instrumentteja tai toimivat ihmisten lähellä17. Polyuretaani suojaa lattioita paremmin ja rullaa matalammalla vastuksella, mutta sen kovempi rakenne antaa vähemmän vaimennusta ja voi tehdä laitteesta vaikeampi rullata karkeilla tai epätasaisilla pinnoilla17. Kovuus merkitsee lattiasuojaa. Yksi toimittaja suosittelee vähintään 2" juoksupinnan leveyttä ja kovuutta 70A–85A korotetun lattian käytölle, huomauttaen, että kovempi juoksupinta (95A ja yli) keskittää kuorman ja voi naarmuttaa laattaa1. Kyse on toimittajan suositus tietylle lattiatyypille, ei yleispätevä sääntö, mutta se antaa lähtökohdan juoksupintaspesifikaatiolle. Sovelluksellesi punnitse melu- ja iskuvaatimus lattiasuoja- ja työntövoimavaatimusta vasten. Jos lattia on herkkä ja kuorma kevyt, kumin vaimennus voi olla arvokas matalampaa kapasiteettia vasten. Jos lattia on kova ja kuorma raskas, polyuretaanin matalampi vierintävastus ja korkeampi kapasiteetti päättävät yleensä.

Varmenna kiinnityspääkehys valmistajan piirustusta vasten

  • ✓Mittaa kokonaiskorkeus lattiasta kiinnityspintaan ja tarkista se laitteen välystä vasten.
  • ✓Vahvista ylälevyn pituus ja leveys sekä pulttireikien väli runkoon.
  • ✓Tarkista pulttireiän halkaisija ja kiinnitysreikien kuvio.
  • ✓Varttimittikiinnityskärryille varmenna vartimittin halkaisija ja vartimittin pituus.
  • ✓Pyydä valmistajan piirustus tietylle halkaisija- ja materiaaliyhdistelmälle.

Punnitse kustannus ja käyttöikä, sitten varmenna saatavuus

Kustannusta ajaa materiaali, kuormakapasiteetti, pyörän koko ja laakerityyppi, kumin ollessa yleisesti halvempaa kuin polyuretaanin konfiguraatiosta riippuen8,17. Polyuretaanin pidempi käyttöikä voi kompensoida korkeampaa alkuhintaa, missä pyöriä vaihdetaan useammin kuin kerran vuodessa suuressa mittakaavassa3. Yksi toimittaja raportoi polyuretaanipyörien kestävän 18–36 kuukautta kumin 6–12 kuukautta vasten ekvivalenteissa vakiiolosuhteissa 8–16 h/päivä, tasaiset lattiat ja alle 300 kg yhden pyörän kuorma28. Kyse on toimittajan ilmoittama luku määritetylle olosuhteitten setille, ei yleispätevä käyttöikätakuu. Sovelluksellesi laske kokonaiskustannus vaihtovälin yli: pyörän kustannus plus vaihtotyövoima, kerrottuna sillä, kuinka usein odotat vaihtavan. Jos vaihtotiheys on korkea, polyuretaanipreemio voi maksaa itsensä takaisin ensimmäisen tai toisen vuoden aikana3. Tämän setin lähteet kantavat ei numeerista hintadataa eikä toimitusaikalukuja vakio versus räätälöity pyöräkoot ja -materiaalit. Pyydä toimittajaltasi hinnoittelu ja toimitusaika valitsemallesi halkaisijalle ja materiaalille ja varmenna saatavuus ennen kuin sitoudut spesifikaatioon.

Missä lähteet eriävät

Lähteet eivät ole samaa mieltä siitä, missä kumin kapasiteettikatto istuu tai mistä turvakertoimesta sinun tulee soveltaa. Taulukko esittää kilpailevat kannat, jotta näet molemmat puolet ja päätät, mitä varmennat toimittajaltasi. Todiste ei ratkaise kumpaakaan riitaa, joten kohtele kutakin lukua lähdekohtaisena kantana, ei teollisuussääntönä.

Kiistanalainen kohta (yksiköllä)Yksi lähde raportoiToinen raportoiMitä ostajan tulee tehdä
Kumikapasiteettikatto (kg/kärry)Jopa 200100–300Kysy toimittajalta luokitusperusta ja testidata halkaisijallesi.
Kumin hylkäyskynnys (lb/pyörä)Yli 500 lb, kumi hylätäänEi ekvivalenttia kynnystä ilmoitettuKohtele 500 lb toimittajakohtaisena kantana, ei yleispätevänä rajana
Suositeltu turvakerroinVähintään 20 % vara1,33 yleinen, väli 1,0–3,0Ilmoita valitsemasi kerroin RFQ:ssä ja pyydä toimittajaa vahvistamaan.
Suositeltu turvakerroinVähintään 1,51,2–2,0 skenaariosta riippuenSovita kerroin käyttöskenaarioosi ja dokumentoi.

Sources

  1. 1 casterhq.com — Industry publication
  2. 2 casterhq.com — Industry publication
  3. 3 casterhq.com — Industry publication
  4. 4 casterhq.com — Industry publication
  5. 8 bullcaster.com — Manufacturer technical documentation
  6. 10 casterhq.com — Industry publication
  7. 11 en.globe-castor.com — Manufacturer technical documentation
  8. 13 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
  9. 14 blog.outwater.net — Industry peer technical page
  10. 15 www.wheelswaycaster.com — Industry peer technical page
  11. 17 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
  12. 18 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
  13. 19 www.ytopcaster.com — Manufacturer technical documentation
  14. 20 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
  15. 21 www.skt1m.com — Unclassified source
  16. 22 www.carsuncastor.com — Manufacturer technical documentation
  17. 24 www.skt1m.com — Unclassified source
  18. 28 hankepu.com — Manufacturer technical documentation

Pyydä tarjous

Lähetä tarpeesi — saat selkeän, tehdashintaisen hinnan kääntopyöristä.

  • ✓ Tehdashintainen hinnoittelu
  • ✓ Näytteet ennen tuotantoa
  • ✓ 30 kg – 2000 kg per kääntopyörä
  • ✓ OEM / ODM / private label

For the fastest quote, please include: model or wheel specification, quantity, destination country, and any documents you need (e.g. test report, packing list).