Lastkapacitet för polyuretan-svivelhjulshjul: hur man deraterar en offererad klassning efter diameter, bredd och hårdhet

En offererad polyuretanhjulklassning är inte lasten hjulet kan bära: samma 5,91 in × 1,26 in polyuretanhjul med precisionskullager är klassat 661,39 lb statiskt men bara 330,69 lb dynamiskt vid cirka 1,86 mph. Storleksbestäm hjulet från den dynamiska klassningen, dela total lastad vikt med tre i stället för fyra. Och tillämpa en deratering för hastighet, golv, driftcykel och sidopush — källorna rapporterar olika faktorer och ingen norm fastställer en . Ingen källa i detta set publicerar en kapacitetstabell per diameter-och-hårdhet, så per-hjul-talet måste komma från tillverkarens data för det exakta hjulet.

Publicerad 2026-10-14

Varför katalogtalet inte är din arbetslast

Publicerade klassningar antar laboratorieförhållanden: ett jämnt golv, cirka 70°F, cirka 3 mph och ingen stöt21. Varje villkor som flyttar din applikation bort från den referensen minskar lasten svivelhjulet kan bära, och derateringarna staplas21. Det tydligaste beviset på gapet är statisk-mot-dynamisk-split på ett enskilt hjul. Ett 5,91 in × 1,26 in polyuretanhjul med precisionskullager är klassat 661,39 lb statiskt och 330,69 lb dynamiskt vid grovt 1,86 mph14. Det är grovt hälften av det statiska talet för samma hjul, så en vagn storleksbestämd på det statiska talet kör ett hjul som deformerar under rullning14. Använd den dynamiska klassningen för alla rullande applikationer21. Den praktiska konsekvensen för dig: innan du jämför en offererad siffra med din vagnsvikt, fastställ vilket av de två talen leverantören publicerade.

Statisk eller dynamisk, och hur många hjul bär lasten

Två frågor avgör om en offererad klassning är jämförbar med din last. Först: är den statisk eller dynamisk? På det citerade 5,91 in polyuretanhjulet är den statiska klassningen grovt dubbla den dynamiska, 661,39 lb mot 330,69 lb vid cirka 1,86 mph14. En leverantör som offererar bara ett tal har inte berättat något förrän du vet vilket det är. Sedan: hur många hjul bär faktiskt vikten? Storleksregeln delar total lastad vikt med tre, inte fyra, för att på ett ojämnt golv kan en svivelhjul vara upplyft från golvet och lasten koncentreras på de återstående tre1,15. En 20 % säkerhetsfaktor läggs sedan ovanpå det per-svivelhjul-talet1,15. Aritmetiken är skoningslös: en 3 000 lb-vagn behöver fyra svivelhjul klassade 1 200 lb styck enligt denna regel, inte 750 lb styck15. Har du delat med fyra är ditt per-hjul-mål en tredjedel för lågt.

Diameter, beläggningsbredd och hårdhet: vad som avfärdar ett hjul

Diameter och beläggningsbredd sätter hur stor kontaktyta hjulet lägger på golvet, och kontaktytan sätter både golvtryck och användbar kapacitet3,4,11,17,30. Ett 6 in × 3 in polyuretanhjul under 1 500 lb fördelar lasten avsevärt bättre än ett 3 in × 1¼ in hårt gummihjul vid samma last3. Större diameter rullar också lättare, klarar hinder bättre och fördelar vikten mer effektivt, vilket kan förlänga svivelhjulets livslängd4,11,30. Hårdheten verkar åt andra hållet: hårdare beläggningar koncentrerar last och kan skava golvfinisher, medan mjukare beläggningar fördelar trycket och skyddar golv3. För höjbara plattformsgolv är rekommendationen minst 2 in beläggningsbredd och en hårdhet mellan 70A och 85A3. Innan du begär offerter, kontrollera hjulet du överväger mot golvet det ska rulla på — ett hjul som klarar lasten men skavar plattan är fortfarande fel hjul. Notera att ingen källa här ger en psi-per-tum-bredd-formel, så du kan inte beräkna det exakta golvtrycket för en given bredd och last ur dessa källor3,4,11,17,30.

Att välja hårdhet: last mot golvskydd och stöt

Polyuretan finns över Shore A 80–95 och Shore D upp till 75, och ett tungt polyuretanhjul specificeras vid 80D med minnesåterhämtning för att motstå plattkörning2,6. Inom det området är hårdheten en avvägning snarare än en rankning. Mjukare beläggningar absorberar mer vibration och skyddar golv; hårdare koncentrerar last och kan skada finisher3,17,25. Jämfört med gummi bär polyuretan mer last, motstår olja, fett och abrasion bättre och slits längre, men ger upp dämpning, stötabsorption och skydd för känsliga golv2,25. På höjbara plattformsgolv är spliten explicit: 70A–85A fördelar trycket och skyddar plattfinishen, medan 95A och hårdare koncentrerar last och kan skava plattlaminat3. Hårdheten du väljer följer alltså av vad golvet tål och hur mycket stöt lasten kommer se, inte ur en kapacitetstabell. Ingen källa här kvantifierar hur mycket kapaciteten ändras per hårdhetsgrad2,3,6,17,25.

Deratera den offererade klassningen för dina verkliga förhållanden

  • ✓Hastighet över referensen: dynamisk kapacitet sjunker när hastigheten stiger; en källa rapporterar grovt 25 % kapacitetsfall per mph över 3 mph för standardpolyuretan
  • ✓Spruckna eller ojämna golv: deratera kapaciteten 20–30 % för den stötlastning de introducerar
  • ✓Kontinuerlig 24/7-drift: deratera dynamisk kapacitet 30–40 % mot 8-timmarsreferensen
  • ✓Sviveldrift under last: deratera både svivellopbanan och hjulet 15–20 %
  • ✓Skjutning från sidan i stället för rak rullning: deratera 25–40 %
  • ✓Acceleration, ojämn fördelning och miljö: dynamisk last per svivelhjul kan uppskattas som statisk last per svivelhjul multiplicerat med k1 1,1–1,3, k2 1,1–1,5 och k3 större än 1 på grova golv
  • ✓Bekräfta vilken säkerhetsfaktor din leverantör använde, eftersom rapporterade metoder löper från trehörnsregeln plus 20 % till en faktor på 1,5 eller mer

Lager och montering: vad som bär den last du behöver

Lagertypen ändrar användbar kapacitet med stor marginal, eftersom lagret är där friktionen minskas och lasten fördelas4,9,23. Rullager eller 6204-kullager föredras för tunga laster och kan ge mer än 30 % högre lastkapacitet än ordinära lager9. Precisionskullager i svivelhjul förbättrar manövrerbarheten, medan rullager erbjuder överlägsen lastkapacitet för tunga laster4. Ligger ditt per-svivelhjul-mål nära den offererade klassningen är lagerspecifikationen det första att kontrollera snarare än det sista. Monteringstypen måste matcha din utrustning, men den bestämmer inte själv kapaciteten1. Fråga leverantören vilket lager som monteras på hjulet du offereras, och om klassningen fastställdes med det lagret.

Miljögränser som avfärdar ett hjul innan lasten gör det

Standardpolyuretan har ett ändligt temperaturfönster: vanligen citerat som −40°F till 200°F, med en tillverkare som citerar −45°F till 200°F för ett specifikt polyuretanhjul2,6. Över 80°C eller under −20°C krävs speciella värmebeständiga svivelhjul och standardpolyuretan kanske inte passar9. I korrosiv drift som galvanisering eller livsmedelsverkstäder ändras även konsolmaterialet — 304 rostfritt stål-gaffel med glasfiberförstärkta nylon-svivelhjul är den citerade vägen9. Polyuretan själv motstår oljor och många kemikalier och slits längre än gummi, men ger upp stötabsorption och golvvänlighet i utbyte2,25. Kontrollera din drifttemperatur och rengöringskemikalier mot hjulets angivna område innan du jämför lasttal överhuvudtaget; ett hjul som fallerar på miljön kommer aldrig till lastfrågan.

Vad du ska kräva av leverantören innan beställningen

Kostnaden drivs av hjulstorlek och last, beläggning och kärnmaterial, broms- eller låssystem, monteringsdesign, lager och svivelstruktur, OEM-anpassning samt test- och efterlevnadskrav11,22. Det betyder att en offert bara är jämförbar med en annan offert när specifikationerna bakom dem matchar — att jämföra lägsta styckpris över olika specifikationer säger dig inget22. På kvalificering, begär tredjepartstestrapporter som SGS eller TÜV, materialcertifieringar och garantivillkor13,31. Normer som refereras i detta sammanhang inkluderar ICWM, EN 12530, ISO 22883 och EN 1253 för bromskrav, och testning eller dokumentation kan lägga till ingenjörsarbete och kostnad1,13,22,31. En leverantörs hjul bär en 3-års No Excuse-garanti och NSF-godkännande, vilket är den leverantörens eget erbjudande snarare än en marknadsriktmärke6. Ingen källa här ger volymprissteg, MOQ, verktygskostnad eller ledtid för standardpolyuretan-svivelhjul, så de måste komma från din leverantör direkt11,22,27,28.

Där källorna är oense om talen som driver storleksbestämningen

Omtvistad post (med enhet)En källa rapporterarEn annan rapporterarVad köparen bör göra
Säkerhetsfaktor för per-svivelhjul-lastberäkning (multiplikator)Trehörnsregeln + 20 % säkerhetsfaktorSäkerhetsfaktor ≥1,5; 1,3–1,5; 10–20 % buffertFråga leverantören vilken faktor deras klassning antar och tillämpa det hårdaste villkoret i din applikation
Polyuretanens lastkapacitetstak (per svivelhjul)200–900 kg per svivelhjulUpp till 2 000+ lb per svivelhjul; 25 kg till 2 000+ kg per svivelhjulBekräfta klassningsgrunden och den exakta hjulstorleken innan du jämför något band
Polyuretanens golvskydd (kvalitativt)Gott, icke-märkande golvskyddMindre skydd för känsliga golv än gummiMatcha hårdheten mot den faktiska golvfinishen och testa ett prov på den

Sources

  1. 1 casterhq.com — Industry publication
  2. 2 casterhq.com — Industry publication
  3. 3 casterhq.com — Industry publication
  4. 4 castercentral.com — Industry publication
  5. 6 algood-casters.com — Manufacturer technical documentation
  6. 8 www.ytopcaster.com — Manufacturer technical documentation
  7. 9 www.carsuncastor.com — Manufacturer technical documentation
  8. 10 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
  9. 11 bullcaster.com — Manufacturer technical documentation
  10. 13 www.shangxincaster.com — Manufacturer technical documentation
  11. 14 www.tente.com — Manufacturer technical documentation
  12. 15 www.skt1m.com — Unclassified source
  13. 17 dinglimedical.com — Unclassified source
  14. 19 atlantacaster.com — Manufacturer technical documentation
  15. 20 casterfty.com — Industry peer technical page
  16. 21 www.skt1m.com — Unclassified source
  17. 22 www.secure-caster.com — Manufacturer technical documentation
  18. 23 www.globe-caster.com — Industry peer technical page
  19. 25 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
  20. 27 veekayimpex.wordpress.com — Industry peer technical page
  21. 28 www.carsuncastor.com — Manufacturer technical documentation
  22. 30 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
  23. 31 www.novaeuris.com — Unclassified source

Begär offert

Skicka ditt krav — få tydliga direktpriser från fabriken på hjul.

  • ✓ Direktpriser från fabrik
  • ✓ Prover före produktion
  • ✓ 30 kg – 2000 kg per hjul
  • ✓ OEM / ODM / privatmärkning

For the fastest quote, please include: model or wheel specification, quantity, destination country, and any documents you need (e.g. test report, packing list).