Drejehjuls lastkapacitet per materiale: gummi, polyuretan, nylon, stål og støbejern sammenlignet

Rapporterede per-drejehjuls kapacitets-bånd placerer gummi lavest, derefter polyuretan, nylon, støbejern og stål i toppen. Men båndene varierer per hjulstørrelse og klasse-grundlag, og kilderne er uenige om de eksakte tal . Brug båndene til at sil materialer ud der ikke kan dække din beregnede per-hjul last, og bekræft derefter det specifikke hjuls klasse ved den diameter og løbeoverflade-bredde du bestiller .

Udgivet 2026-10-15

Sil materialer ud der ikke kan dække din per-hjul last

Start med at sammenligne din beregnede per-hjul last med det rapporterede kapacitets-bånd for hver materiale-familie. Et bånd er et screenings-filter, ikke en specifikation: kapacitet flytter sig med hjuldiameter, løbeoverflade-bredde og materiale-tykkelse, så et materiale der rykker dit tal i én størrelse gør det muligvis ikke i en anden13–15. Ved et 5-tommer hjul rapporterer én kilde polyuretan 500–1.500 lb, nylon 800–2.500 lb, gummi 200–500 lb, støbejern 1.000–3.000 lb og smedet stål 2.000–10.000+ lb14. En anden rapporterer polyuretan 800–2.000+ lb og gummi topping omkring 500 lb3. I metriske termer rapporterer en tredje gummi op til 200 kg, polyuretan 200–900 kg, nylon 400–1.200 kg og støbejern/stål 1.000 kg og derover18. Ligger din per-hjul last over gummi-båndet, er gummi ude på kapacitet før du sammenligner noget som helst andet. Ligger den over polyuretan-båndet, ser du på nylon eller et metalhjul. Rækkefølgen gummi < polyuretan < nylon < støbejern < stål holder på tværs af de kilder der giver flere materialer3,14,18. Men tallene bag er ikke på linje, så behandl båndet som et første snit og bekræft den faktiske klasse senere14.

Tjek at materialet tilbydes ved din diameter og løbeoverflade-bredde

Et materiale der rykker din last på papiret skal stadig eksistere ved den hjulstørrelse din vogn behøver. Større hjul og bredere løbeoverflader spreder lasten over et større område, hvilket reducerer trykket på gulvet og drejehjulet og ruller lettere over forhindringer13,15. Det er hvorfor samme materiale bærer forskellige tal ved forskellige diametre. Ved 2 tommer klasser én kilde hjul fra groft 75–300 lb per hjul afhængigt af materiale og løbeoverflade-bredde, med et fire-hjuls opsætning på i alt 300–1.200 lb1. Ved 5 tommer er de rapporterede bånd langt højere14. I én 5" x 2" Serie 40-linje bærer samme ramme polyuretan ved 800 lb, fenol ved 1.000 lb, stål ved 900 lb og gummi på støbejern ved 400 lb10. En producents samlede katalog spænder 25 kg til 2.000+ kg per drejehjul på tværs af 1-tommer til 12-tommer-plus diametre8. Og én stainless linje dækker 200 lb til over 1.200 lb per drejehjul ved 3 til 8 tommer5. Så før du forpligter dig til et materiale, bekræft at leverandøren tilbyder det ved din diameter og løbeoverflade-bredde, og bed om klassen ved netop den størrelse snarere end familie-båndet.

Vej kapacitets-loftet op mod gulv-skade og støj

Når to eller tre materialer overlever last-sil, er den afgørende afvejning normalt kapacitet mod gulv-beskyttelse. Hårdere materialer bærer højere laster fordi deres trykstyrke er højere, men samme hårdhed koncentrerer trykket på gulvet, så materiale-valget sætter både kapacitets-loftet og gulv-skade-risikoen14,16. Polyuretan ligger i midten: det rapporteres over gummi og under nylon og metallerne på kapacitet3,14,18, og det positioneres som ikke-afmærkende og gulv-beskyttende16. Gummi er den mest støjsvage og skånsomme option — én leverandør rapporterer den 5 til 8 dB mere støjsvag end polyuretan på fliser og skånsommere på sarte gulve3 — men den bærer mindst last. Nylon rapporteres over gummi og polyuretan på kapacitet med lav rullemodstand, men yder dårligt på sarte gulve og ved ekstreme temperaturer11,14,18. Stål og støbejern bærer de højeste rapporterede lofter3,14,18 og egner sig til hårde miljøer, men de giver ingen gulv-beskyttelse10,16. Er gulvet færdigbehandlet og lasten let, er gummi eller polyuretan retningen. Er lasten tung og gulvet kan tåle det, er metallerne retningen. Kilderne fastlægger ikke hvilket materiale er bedst overordnet — kun hvilken afvejning du køber.

Fraskriv materialet hvis drifts-miljøet diskvalificerer det

  • ✓Ovn- eller proces-varme over 200 °F: én kilde indicerer fenol snarere end polyuretan eller gummi.
  • ✓Høj-fugtighed miljø: én kilde rapporterer polyuretan-løbeoverflade der separerer fra hjulet, hvilket gør den uegnet.
  • ✓Daglig washdown med varmt vand, kaustiske rengøringsmidler eller desinficerings-kemikalier: én leverandør beskriver stainless stål-drejehjul som en vedligeholdelses- og compliance-nødvendighed.
  • ✓Ekstreme temperaturer eller korrosive kemikalier: én kilde rapporterer at nylon ikke holder, hvilket gør den til et dårligt valg til fødevare-forarbejdning.
  • ✓Sarte eller færdigbehandlede gulvbelægninger: stål og støbejern giver ingen gulv-beskyttelse og kan afmærke bløde gulve.

Anvend en udvælgelses-marge så klassen ikke ligger i båndets kant

Kilderne giver udvælgelses-regler snarere end et standard-påbudt klasse-grundlag, så margen du anvender er din egen beskyttelse mod et optimistisk tal. Én kilde råder til at vælge hjul klasset mindst 25 % over den beregnede per-hjul last1. En anden bruger en 3-hjuls regel: total belastet vogn-vægt divideret med 3, plus en 20 % sikkerhedsfaktor18. En tredje siger blot at dividere den totale last med antallet af drejehjul og vælge et hjul med lidt højere kapacitet22. Disse regler er ikke enige, og ingen af dem præsenteres som et producent- eller standard-krav. Vælg én, angiv den på RFQ'en, og bed leverandøren bekræfte klasse-grundlaget bag deres tal. Statisk eller dynamisk — så din marge anvendes på et tal du kan sammenligne14.

Tjek rulle-anstrengelsen hvis vognen skubbes i hånden

På en håndskubbet vogn kan et materiale der rykker lasten stadig være det forkerte valg hvis den ruller hårdt. Bløde løbeoverflader ruller hårdere: i én 5" x 2" Serie 40-linje rapporteres gummi på støbejern med højere rulle-anstrengelse ved 400 lb kapacitet, mens stål rapporteres med lav rulle-anstrengelse ved 900 lb10. I samme serie rapporteres fenol med meget lav rulle-anstrengelse ved 1.000 lb og polyuretan med lav-til-moderat rulle-anstrengelse ved 800 lb10. Nylon rapporteres med lav rullemodstand14,18, hvilket tæller hvis vognen flyttes ofte. Kilderne publicerer ikke målte rullemodstands- eller start-anstrengelses-værdier ved klasset last. Så sammenligningen her er kvalitativ — er skub-anstrengelse kritisk, bed leverandøren om rulle-anstrengelses-data for det specifikke hjul.

Sundhedstjek budget-retningen før du anmoder om offerter

Omkostning drives af materiale, lastkapacitet, hjulstørrelse og -type, og lejetype, og drejehjul designet til tungere laster behøver mere robuste materialer og konstruktion, hvilket hæver omkostningen13,21. Det betyder at et højere-klasset materiale generelt er den dyrere rute. Men kilderne publicerer ikke en per-materiale pris-sammenligning ved ens last, så du kan ikke rangere de fem materialer på pris ud fra denne evidens13,21. Når du anmoder om offerter, tving sammenligningen på et fælles grundlag: samme last per hjul, samme duty-cyklus, samme hjul og leje, samme monterings-konfiguration. Bed hver leverandør angive hvilke omkostnings-drivere der er inkluderet i deres pris og hvilke der er ekskluderet21.

Hvor kilderne er uenige om kapacitets-bånd

Båndene er ikke på linje på tværs af kilder, og uenigheden er grunden til at bekræfte klassen på leverandørens datablad snarere end at stole på ethvert enkelt bånd. Forskellene følger hjulstørrelse og klasse-grundlag, hvoraf ingen angives konsistent, så behandl hvert tal som kildens observation ved dens egne betingelser3,10,14,17,18.

Omtvistet punkt (med enhed)Én kilde rapportererEn anden rapportererHvad køberen bør gøre
Polyuretan per-drejehjuls kapacitet (lb)800–2.000+ lb500–1.500 lb ved 5 tommerBekræft klassen ved din diameter og løbeoverflade-bredde
Polyuretan per-drejehjuls kapacitet (kg)200–900 kg800 lb i 5" x 2" Serie 40Spørg hvilket klasse-grundlag tallet bruger
Nylon per-drejehjuls kapacitet (lb)Op til 2.000 lb800–2.500 lb ved 5 tommerBekræft klassen ved din diameter og løbeoverflade-bredde
Nylon per-drejehjuls kapacitet (kg)400–1.200 kgIntet metrisk tal i de andre kilderBed leverandøren om den metriske klasse ved din størrelse
Gummi per-drejehjuls kapacitet (lb)~500 lb maks200–500 lb ved 5 tommerBekræft klassen ved din diameter og løbeoverflade-bredde
Gummi per-drejehjuls kapacitet (kg)Op til 200 kg100–300 kgSpørg hvilket klasse-grundlag tallet bruger
Støbejern per-drejehjuls kapacitet (lb)Op til 5.000 lb1.000–3.000 lb ved 5 tommerBekræft klassen ved din diameter og løbeoverflade-bredde
Støbejern/stål per-drejehjuls kapacitet (kg)1.000 kg og deroverIntet metrisk tal i de andre kilderBed leverandøren om den metriske klasse ved din størrelse

Sources

  1. 1 castercentral.com — Industry publication
  2. 3 casterhq.com — Industry publication
  3. 5 castercentral.com — Industry publication
  4. 8 www.infordcaster.com — Manufacturer technical documentation
  5. 10 hywproducts.com — Manufacturer technical documentation
  6. 11 castercentral.com — Industry publication
  7. 13 bullcaster.com — Manufacturer technical documentation
  8. 14 www.skt1m.com — Unclassified source
  9. 15 consolidatedcaster.com — Manufacturer technical documentation
  10. 16 atlantacaster.com — Manufacturer technical documentation
  11. 17 en.globe-castor.com — Manufacturer technical documentation
  12. 18 www.skt1m.com — Unclassified source
  13. 21 www.skt1m.com — Unclassified source
  14. 22 triwich.com — Unclassified source

Anmod om et tilbud

Send dit behov — få klare, fabriksdirekte priser på drejehjul.

  • ✓ Fabriksdirekte priser
  • ✓ Prøver før produktion
  • ✓ 30 kg – 2000 kg per drejehjul
  • ✓ OEM / ODM / private label

For the fastest quote, please include: model or wheel specification, quantity, destination country, and any documents you need (e.g. test report, packing list).